Likya Yolu Güncesi

Bilmeniz Gereken Herşey

Likya Yolu'nun eşsiz doğal güzelliklerini bizim rehberliğimizde keşfedin.

Likya Yolu Hero

Likya Yolu Günceleri

31 Ağustos 2021
1.Gün
Ovacık - Faralya - Alınca

Meterolojinin hava tahminlerinden dolayı iki haftadır ertelediğim yolculuk için Ankara’dan Pazar akşamı bindiğim otobüs beni sabah 07.00 de Fethiye’ye indirdiğinde, Ovacık minibüsleri ile Likya Yolu başlangıç noktasına gitmeyi umuyordum ki, kendimi Fethiye merkezde buldum. 

Devamını Oku...

02 Eylül 2021
2.Gün
Alınca - Belceğiz - Bel Köyü

Sabah 07.00 de horoz sesleriyle güne başlıyorum. Güzel bir köy kahvaltısı sonrası köy evinin bahçesinde günün ilk rehber video çekimini yapıp , Şaban’ın ailesiyle vedalaştıktan sonra Alınca istikametine doğru yola koyuluyorum. 

Devamını Oku...

03 Eylül 2021
3.Gün
Bel- Gavurağılı - Pydnai

07.00 ‘de Bel Köy'ünde sisli bir sabah ile güne merhaba diyorum. Sis köy üzerinde müthiş bir manzara oluşturuyor. Çadırımı ve çantamı toparladıktan sonra dün bana emanet verilen battaniye ve yastığı Osman Bey’lere götürdüğümde güzel bir köy kahvaltısının beni beklediğini görünce hem sevindim hem de mahcup oldum.

Devamını Oku...

04 Eylül 2021
4.Gün
Pydnai - Letoon - Xsantos

Dün gece geç uyumuş olmama rağmen dinç bir sabahla güne başlıyorum. İlk olarak patara sahiline yönelip temiz deniz havası ile biraz yürüyüş yapıyorum. Sahilde işletme görevlisi Durmuş Bey ile karşılaşıyoruz. Durmuş Bey her sabah hem yürüyüş yapıp hem de sahilde bulduğu çöpleri temizliyormuş, bende kendisine katılıp bir süre kumsal temizliği yapıyorum.

Devamını Oku...

04 Eylül 2021
5.Gün
Kınık - Çavdır - Akbel

Yağmurlu geçen gecenin sabahında, dikkatlice çadırımdan çıkıyorum. Çadır içinde biraz su birikintisi oluşmuş olmasına rağmen pek ıslandığım söylenemez. Fiyatına göre oldukça iş gördü çadırım. Çantamı hazırladıktan sonra kahvaltımı yol üzerinde bir kahvaltı salonunda yapmayı ümit ediyorum. Bahçesinde kaldığım evin kapısına bahçelerinde kamp kurduğumu belirten bir not bırakıp günün ilk rehber videosunu piknik alanında çekerek Çavdır’a doğru yola koyuluyorum.

Devamını Oku...

04 Eylül 2021
6.Gün
Akbel - Patara - Kalkan

Akbel yerleşim merkezinden Likya Yolu alternatif bir parkur olarak Delikkemer ve Patara antik kentine doğru devam ediyor. Likya Yolu'nun en güzel etaplarından olan bu parkuru bazı yürüyüşçüler es geçip Kalkan üzerinen Bezirgan yaylasına doğru devam ediyor. Bu etabı yürüdükten sonra, daha önce ki keşif yürüyüşlerimde sonraya ertelediğim bu etabı sonraya bıraktığım için oldukça pişman olduğumu söylemeliyim. Sizlere tavsiyem mutlaka "O" şeklinde ilerleyip tekrar Kalkan'da birleşen bu etabı Akbel sonrası yürümenizdir. Akbel'den Patara yönüne giden Likya Yolu camiinin hemen arkasından devam etmektedir. Cami minaresinde ki Türk bayrağı dikkatinizden kaçmayacaktır.

Devamını Oku...

04 Eylül 2021
7.Gün
Akbel - Bezirgan - Çukurbağ

Sabah hazırladığım rotamın 5 saat kadar gerisinde olduğum için sabah 05:00 de kalkıyorum. Kahvaltımı yaptıktan sonra video çekimimi yapıp, çantamı çadırımı toplayıp günün aydınlığıyla yola koyuluyorum. Bugün Phellos antik kentinde konaklamak planındayım ama ileride de okuyacağınız üzere planlar yine tutmuyor. Bugün yolum hayli uzun. Akbel’in 3 km kadar çıkışında ki karayolunun kenarında ki kümbetten karşıya Bezirgan yolu patikayla yoluma başlıyorum.

Devamını Oku...

04 Eylül 2021
8.Gün
Çukurbağ - Kaş

Gece boyu çadırımın etrafında havlamaya başlayan köpeğin sesleriyle uyanıyorum ve derdinin ne olduğunu sormak için dışarı çıkıyorum. Bir süre bakıştıktan sonra merakı gittiğinden olsa gerek havlamaların yerini köpeğin şaşkın bakışları alıyor. Gökçeören’de yanıma aldığım gözlemenin bir kısmını meraklı köpekle paylaştıktan sonra adını Rodi koyup arkadaş oluyoruz. Çadırımı toplarken kuyruğunu sallayarak başımda bekliyor.Salatalık-domates ve soğuk gözleme ile kahvaltımı ayaküstü yaptıktan sonra hangi yöne gideceğimi hesapladıktan sonra evimi sırtıma yükleyip şaşkın köpekle birlikte Tarkan-Kurt misali köy çıkışına kadar beraber yürüyoruz.

Devamını Oku...

04 Eylül 2021
9.Gün
Kaş - Limanağzı - Ufakdere

Likya Yolu'nun rehber web sitesi ve rehber kitabını hazırlamak üzere yolun 2.etabı olarak planladığım Kaş-Finike arası parkurları haritacı arkadaşım Özgür ile yürüyeceğiz. Kaş etabında geçen Erdal Kaptan karşılıyor bizi. Kaş’ta bir gece dinlendikten sonra salı günü sabah güneşli bir sabaha uyanıyoruz. Kahvaltımızı Erdal Kaptan’ın otelinin terasında yapıp ekipmanlarımızı kontrol edip yola koyuluyoruz. Haftalık meterolojik hava şartları yürüyüş için oldukça uygun.

Devamını Oku...

04 Eylül 2021
10.Gün
Ufakdere - Kılınçlı - Aperlai

Sabah 07.00 gibi oldukça dinç bir şekilde uyanıyoruz. Dün akşam bizimle beraber burada kamp kuran Fransız gezginleri göremiyoruz, güne çok erken başlamış olmalılar. Özgür’le beraber çadırlarımız toparlıyoruz ve kahvaltı yapmak için Feti Bey’in bahçesine gidiyoruz. Kahvaltı öncesi yürüyeceğimiz parkur üzerinde bir süre çalışıyoruz.

Devamını Oku...

04 Eylül 2021
11.Gün
Aperlai - Üçağız - Demre

Sabah Aperlaie’de ki konakladığımız Purple House’da horoz sesleriyle serin bir havaya uyanıyoruz. Tesisin işletmesini yapan Bekir bize kahvaltının hazır olduğunu söylüyor. Çadırımızı topladıktan sonra Restoran bölümünde Özgür’le kahvaltımızı yapıyoruz. Bekir’de sohbetiyle bize eşlik ediyor.

Devamını Oku...

04 Eylül 2021
12.Gün
Demre - Muskar - Alakilise

Dün gece yarısına kadar devam eden  sohbetten olsa gerek güne biraz geç başlıyoruz. Oldukça dinç hissediyoruz kendimizi. Dün gece nemli kıyafetlerimi kurutmak üzere bahçeye serdiğimiz kıyafetlerimizi toparlayıp çanta ve ekipmanlarımızı hazırlayıp bahçeye çıkıyoruz. Refik Bey be İlyas Bey’lerinin sabahın erken saatlerinde Demre’ye indiklerini öğrenince tembelliğimize biraz hayıflanıyoruz. Teşekkür etmek ve vedalaşmak için onları beklemeye karar veriyoruz. Beklerken bahçede ki masada zeytin yaprağı çayı ve kahvaltılıklarla sıkı bir kahvaltı yapıyoruz. Çok geçmeden Refik bey, İlyas Bey ve Ali İhsan Bey’de geliyor. Hep beraber bir hatıra fotoğrafı çektiriyoruz. Tekrar gelmek üzere vedalaşıyoruz. Ayrılırken Refik Bey bize parkura nereden gireceğimizi tarif ediyor. Yol kalenin yanından Sura ve Myra’ya doğru iniyor.

Devamını Oku...

04 Eylül 2021
13.Gün
Alakilise - Belos - Finike

Dün gece Serdal Bey'in evinde yattğımız yer yataklarından horoz sesleriyle uyanıyoruz. Çok geçmeden Serdal Bey kahvaltının hazır olduğunu söylüyor. Hava oldukça sisli ve kapalı. Bölgenin havası yağmur bulutu geçişleri dolayısıyla her saat değişiyor. Buralarda insan ne denli yorulursa yorulsun, havanın kalitesinden olsa gerek dinç uyanıyor insan doğrusu.

Devamını Oku...

04 Eylül 2021
14.Gün
Finike - Karaöz - Gelidonya

Bilgi toplama ve keşif amaçlı Likya yolu yürüyüşümün son etabı olarak planladığımız Finike – Hisançandır parkurlarını tamamlamak için Finike’den yürüyüşü başlatıyorum. Çanta ve kıyafet hazırlıklarımı yaptıktan sonra sıkı bir kahvaltı yapıyorum malum bugün rotam hayli uzun. İlçe merkezinden sahilden paralel ilerleyen asvalt yoluna çıkıyorum. Önümde sahil boyu devam eden Mavikent’e kadar dümdüz devam eden 30 km’lik bir asvaft var. Günün ilk rehber videosunu çekip , sahile paralel yol boyu yürüyorum. Likya Yolu'nun en rahatsız edici parkurlarından biri Finike ile Kumluca yol kavşağına kadar olan bölüm sanırım. Asfalt yol Mavikent beldesine kadar devam ediyor.

Devamını Oku...

04 Eylül 2021
15.Gün
Gelidonya Feneri - Adrasan

Gelidonya Feneri yanında uzun yıldız pozlaması yapmak için sabah gün doğumundan önce uyanıyorum. Alacakaranlıkta kafa fenerimi başıma takıp feneri yukarıdan göreceğim bir tepeye çıkıp fotoğraf makinamı kuruyorum. 30 dk kadar gökyüzü pozlaması yapsam da fenerin 3 sn aralıklarla yanan ışığı nedeniyle istediğim kalitede fotoğraflar yakalayamıyorum. Gün doğumunu izledikten sonra çadırıma dönüp yanımda getirdiğim kahvaltılıklarla gün için enerji depoluyorum. Çadırımı toplayıp, hazırlıklarımı yapıyorum. Dün aldığım parkur notlarını düzenledikten sonra yola çıkmak üzere hazırlık yapıyorum.

Devamını Oku...

04 Eylül 2021
16.Gün
Adrasan - Olympos

Adrasan sahilinde geçirdiğim deliksiz bir uyku sonrası dinç bir şekilde güne başlıyorum. Yüzümü yıkamak yerine doğruca denize girip biraz sabah denizinin tadını çıkartıyorum. Sabah saatleri olmasına rağmen, deniz suyu sıcaklığı gayet iyi. Plaj kabinlerinde duşumu alıp çadırımı topluyorum. Bu arada komşularım da çadırdan çıkıyorlar. Komşularımın köpeği Paytak ile biraz sahilde koşturuyoruz. Sonra dün gece tanıştığım arkadaşlarımla vedalaşıp doğru yola koyuluyorum.

Devamını Oku...

04 Eylül 2021
17.Gün
Olympos - Yukarı Beycik

Sabah 07.00 ‘de dinç bir şekilde uyanıyorum. İlk olarak durgun denize girip sahilin sessizliğinin tadını çıkartıyorum. Sahil kabinlerinde duşumu alıp, çadırımı ve çantamı toparlıyor ve yola koyuluyorum. Olympos ve Çıralı aslında birleşik iki belde. Pansiyonların ve restaurantların arasında ki eskimiş asfalt yoldan çiçeklerin arasından Çıralı’ya doğru yürüyorum. Çıralı’da bahçesinde rengarenk çiçekleri olan bir restaurantta kahvaltı yapmak için bahçede ki masalara yöneliyorum. Kahvaltımı yaparken elektronik cihazlarımı şarj ediyorum. Kahvaltı sonrası düne ait parkur notlarını düzenliyorum.

Devamını Oku...

04 Eylül 2021
18.Gün
Yukarı Beycik - Gedelme

Çınaraltı Restaurant’ta Abdurrahman Bey ile bahçede güzel bir köy kahvaltısı ile güne başlıyorum. Bahçede bulunan ceviz ağaçlarında yaşayan sincapların sesleriyle kahvaltımı yapıp Abdurrahman Bey’e her şey için teşekkür edip yola çıkıyorum. Likya Yolu asfalt ile devam ediyor. Beycik belde çıkışında yol toprak yol ile sağa doğru tepeye doğru yönlendiriyor beni. Toprak yolun bitimi ve patikanın başladığı yere 40 dk' da ulaşıyorum ve burada günün ilk rehber videosunu çekiyorum. Yol bu noktada patika ve toprak yol olmak üzere ikiye ayrılıyor. Toprak yol sağ tarafa doğru, patika ise hafif eğimle ormana doğru ilerliyor.Bu iki yolda orman içinde birleşiyormuş. Patika yolu tercih edip Tahtalı dağı manzarası eşliğinde yürüyorum.

Devamını Oku...

04 Eylül 2021
19.Gün
Gedelme - Göynük Kanyonu

Güne oldukça dinç başlıyorum. Dün gece Zafer Bey sabah marketi açtığında bende güne başlamış oluyorum. Birlikte kahvaltı ediyoruz. Açık havada dostlarla yapılan söyleşi dolu kahvaltılar bu seyahatimin en sevdiğim taraflarından biri diyebilirim. Kahvaltı sonrası çadırımı çantamı yüklenip Zafer Bey ve eşine konukseverliklerinden dolayı teşekkür edip yola koyuluyorum. Yol marketten devam ettikten sonra sola doğru patika olarak devam ediyor. Aslında ters tarafa doğru asfalt yolu takip ettiğinizde 1 km sonra Likya yolu ile kesişiyorsunuz. Ama hazırladığım rehber kitap ve web sitesi gereği işaretlerden sapmıyorum. 2 km kadar gittikten sonra asfalt yol karşılıyor beni. Hafif eğimli bu asfalt yolda bir süre devam ettikten sonra virajın olduğu bir noktada Likya yolu tabelasını görüyorum. Artık patika zamanı.

Devamını Oku...

04 Eylül 2021
20.Gün
Kanyon - Hisarçandır Köyü

Sabaha karşı köpek havlamaları ile gözlerim açılıyor. Henüz hava yeni aydınlanmışken çadır içinde, yanımda bulunan kahvaltılıklarla günün ilk gıdasını alıyorum. Çadırımı toplayıp çantama yükledikten sonra geldiğim yöne doğru yani işletmeye doğru yol alıyorum. Likya Yolu levhası hemen işletmenin yanından orman içine doğru üzerinde Hisarçandır yazan bir levhada ok işareti şeklinde gösteriyor. Uzun bir süre orman içinde patika yoldan, kah zeminden kah yamaçlardan işaretleri takip ederek ilerliyorum. Bir iki km ilerledikten sonra orman içinde günün ilk rehber videosunu çekiyorum.

Devamını Oku...

04 Eylül 2021
21.Gün
Hisarçandır - Geyikbayırı

2015 yılına kadar Likya yolu bu köyde bitiyordu. Yeni açılan Çıtdibi ve Geyikbayırı etaplarıyla beraber, rehber ekip olarak bizlerde parkuru tecrübe etmek üzere yine yollara düştük. Geceyi köy camisinin bahçesinde ki çardak içine kurduğumuz çadırlarda geçiriyoruz. Hava şartlarının yağmurlu olmasından dolayı yürüyüşümüz sabah saat 10.00 gibi başlıyor. Hazırlıklarımızı tamamladıktan sonra günün ilk hedefi olarak Çıtdibi köyüne ulaşmak üzere yola başlıyoruz. Geceden yağan yağmur nedeniyle zemin hayli ıslak. Parkur otoyoldan Antalya yönüne doğru başlıyor.

Devamını Oku...