Günce : 6 Gün

Akbel - Patara - Kalkan

Likya Yolu Hero

6. Gün : Akbel - Patara - Kalkan

Akbel yerleşim merkezinden Likya Yolu alternatif bir parkur olarak Delikkemer ve Patara antik kentine doğru devam ediyor. Likya Yolu'nun en güzel etaplarından olan bu parkuru bazı yürüyüşçüler es geçip Kalkan üzerinen Bezirgan yaylasına doğru devam ediyor. Bu etabı yürüdükten sonra, daha önce ki keşif yürüyüşlerimde sonraya ertelediğim bu etabı sonraya bıraktığım için oldukça pişman olduğumu söylemeliyim. Sizlere tavsiyem mutlaka "O" şeklinde ilerleyip tekrar Kalkan'da birleşen bu etabı Akbel sonrası yürümenizdir. Akbel'den Patara yönüne giden Likya Yolu camiinin hemen arkasından devam etmektedir. Cami minaresinde ki Türk bayrağı dikkatinizden kaçmayacaktır.

DELİKKEMERE BAKIŞ

PARKUR BOYU SU ARKLARI

Kısa bir yürüyüş sonrası Kaş - Fethiye karayoluna çıkıp karşıya geçerek tekrar patikaya çıkıyorum. Zeytin ağaçları eşliğinde devam eden eğimli yol oldukça keyif verdi bana. Bir süre sonra meşhur Delikkemer'e ulaşıyorum. Delikkemer'in mimarisi ve inşasını düşünüldüğünde şaşırmamak elde değil. Büyük taş kütlerinin ortasını delerek ve birbirine geçirerek kurulan su yolu tam bir mühendislik harikası. Her ne kadar bazı bölümlerinde yıkılmalar olsa da günümüze sağlam şekilde ulaşmış. Delikkemer üzerinde bir süre dinlenip Kalkan koylarının manzarasını izliyorum.

KEMER ALTI GÖRÜNÜMÜ

KEMER ÜSTÜ GÖRÜNÜMÜ

Kemerin yanından ilerleyince Patara tabelasını görüyorum. Delikkemer’den sonra yol bir süre toprak yola dönüşüyor sonra tırmanış şeklinde devam ediyor. Bir süre sonra Tava Köyü'ne ulaşıyorum. Burada doğa severlere şu bilgiyi vermek gerekir ki, eğer Delikkemer'den Patara yönüne gidilecekse batı yönüne dönülmesi gerekir; diğer yol Patara’ya uğramadan Kalkan’a dönmektedir. Yol üzerinde gördüğüm su arkını takip edip Likya'nın en önemli kentlerinden olan Patara antik kentine ulaşıyorum. Genelde yürüyüş ekipleri bu bölgede veya sahilde kamp kuruyorlar. Sizlerde geceyi burada geçirmek isterseniz sizlere tavsiyem Patara Plajı veya antik kentin yakınında ki Gelemiş Köyü'nde kamp kurulabilir.

PATARA ANTİK KENTİ GÖRÜNÜM

RESTORE EDİLEN TİYATRO

Gelemiş Köyü'nden Akbel'e çok sık olmasa da araç bulmanız mümkün. Ama bizler yolun rehber sitesi için bilgi ve görsel topladığımızdan yürüyüşümüze devam ediyoruz. Patara şehir girişinden yukarı ağaçlar arasına doğru yönümü belirliyorum. Yolun bu kısımları bu noktaya kadar geldiğim parkurlara göre biraz daha sıkıntılı. Bir süre çam ağaçları arasında Patara plajını görerek ilerliyorum. Yol biraz beni zorluyor doğrusu. Bu bölgede biraz işaret sorunu bulunuyor.

ŞEHRİN GİRİŞ KAPISI

PATARA'DA PARKUR TABELALARI

Bu parkurda aslında tam bir "O" harfi çiziliyor. Parkur beni tekrar Delikkemer'e yakın noktaya ulaştırıyor. İşaret sorunu benim yürüdüğüm bu zamanlarda mevcut ama gönüllüler zaman zaman yeniliyorlar. Umarım kısa zamanda yenileme çalışmaları yapılır. Patika yoldan denize paralel bir süre ilerledikten sonra toprak yola ulaşıyorum. Ve bu yol beni doğruca Kalkan'a götürüyor. Bir süre Kalkan plajında dinlenip ve ardından kendimi serin sulara bırakıyorum. Su yorgunluğun en büyük ilacı galiba. Daha önce ki keşif yürüyüşlerimde Akbel çıkışında ki kamp yaptığım araç yolu yanında ki su sarnıcına kadar ilerliyorum. Ve Bezirgan parkurunun yönünü gösteren noktaya ulaşıyorum. Daha önce kamp yaptığım noktada bir süre dinlenip rehber web sitemizde kullanmak üzere parkur boyunca aldığım notlarını düzenliyorum.

PATARA KENTİNİN FENERİ

KALKAN PLAJINA ULAŞIYORUM